32003D0246Rozhodnutí Komise ze dne 26. března 2003, kterým se mění její jednací řád (oznámeno pod číslem K(2003) 972)

Publikováno: Úř. věst. L 92, 9.4.2003 Druh předpisu: Rozhodnutí
Přijato: 26. března 2003 Autor předpisu: Evropská komise
Platnost od: 26. března 2003 Nabývá účinnosti: 26. března 2003
Platnost předpisu: Ano Pozbývá platnosti:
Původní znění předpisu

Text předpisu s celou hlavičkou je dostupný pouze pro registrované uživatele.



Rozhodnutí Komise

ze dne 26. března 2003,

kterým se mění její jednací řád

(oznámeno pod číslem K(2003) 972)

(2003/246/ES, Euratom)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na čl. 218 odst. 2 uvedené smlouvy,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství pro atomovou energii, a zejména na článek 131 uvedené smlouvy,

s ohledem na Smlouvu o Evropské unii, a zejména na čl. 28 odst. 1 a čl. 41 odst. 1 uvedené smlouvy,

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

Předpisy Komise o operačních postupech pro řízení krizových situací, jejichž znění je obsaženo v příloze tohoto rozhodnutí, se připojují jako příloha jednacího řádu Komise.

Článek 2

Tímto rozhodnutím se nahrazuje rozhodnutí se stejným názvem přijaté dne 5. března 2003.

Článek 3

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost a použije se ode dne 26. března 2003.

V Bruselu dne 26. března 2003.

Za Komisi

Neil Kinnock

místopředseda

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA

Předpisy Komise O Operačních Postupech Pro Krizové Řízení

Vzhledem k těmto důvodům:

(1) Je vhodné, aby se pro Komisi zavedly postupy umožňující řízení krizových situací, a zejména aby se zajistilo co nejúčinnější a nejrychlejší přijetí všech nezbytných rozhodnutí, a to při současném zachování politické kontroly nad takovými rozhodnutími.

(2) Je nezbytné, aby Komise zřídila operační strukturu krizového řízení.

(3) Bezpečnostní předpisy Komise [1] obsažené v příloze jednacího řádu Komise stanoví, že některý člen Komise odpovídá za bezpečnostní otázky a za provádění bezpečnostní politiky Komise.

(4) Bod 2 přílohy o bezpečnostních předpisech stanoví obecné zásady legality, transparentnosti, odpovědnosti a subsidiarity (proporcionality), které se rovněž vztahují na krizové řízení.

Článek 1

Bezpečnostní kancelář se začleňuje do generálního ředitelství pro personál a administrativu a řídí ji ředitel bezpečnostní kanceláře Komise, který odpovídá členu Komise odpovědnému za bezpečnostní otázky.

Článek 2

1. Krizový systém je složen z řídicí skupiny, operačního týmu a zpravodajského týmu.

2. Schůzi řídicí skupiny předsedá zástupce generálního tajemníka. Skupina je složena z člena kabinetu předsedy, člena kabinetu člena Komise odpovědného za bezpečnostní otázky, ředitele bezpečnostní kanceláře Komise, generálního ředitele právní služby, generálního ředitele pro personál a administrativu a generálního ředitele pro tisk a styk s veřejností a z dalších osob, které zástupce generálního tajemníka uzná za daných okolností za potřebné.

Řídicí skupina radí Komisi, a zejména členovi Komise odpovědnému za bezpečnostní otázky, ohledně opatření, jež mají být přijata na ochranu pracovníků a majetku Komise a k zajištění její operativní účinnosti v případě krize.

3. Předseda, člen Komise odpovědný za bezpečnostní otázky a každý člen Komise, jehož se krize týká, je předsedou řídicí skupiny řádně informován o vývoji krize.

4. Aby bezpečnostní kancelář mohla plnit své povinnosti, je dvacet čtyři hodin po sedm dní v týdnu činná pohotovostní služba za přítomnosti nejméně dvou úředníků.

Článek 3

1. Člen Komise odpovědný za bezpečnostní otázky může kdykoliv nařídit řediteli bezpečnostní kanceláře Komise, aby uvedl do činnosti systém krizového řízení.

2. Ředitel bezpečnostní kanceláře Komise může z vlastního podnětu rozhodnout, že na základě jemu/jí dostupných informací je vhodné uvést do činnosti systém krizového řízení.

Článek 4

Aby bylo možné s dostatečnou rychlostí přijímat rozhodnutí týkající se ochrany osob, informací, budov a jiného majetku Komise před jakoukoliv hrozbou a aby byla zajištěna její operativní účinnost v situacích, jejichž naléhavost neumožňuje použití obvyklých rozhodovacích postupů:

1. člen Komise odpovědný za bezpečnostní otázky může kdykoliv přijmout jakékoliv rozhodnutí, které považuje za nezbytné pro ochranu pracovníků a majetku Komise před takovou hrozbou;

2. v situacích krajní tísně může ředitel bezpečnostní kanceláře Komise, pokud možno po dohodě s řídicí skupinou, přijmout rozhodnutí odpovídající rozhodnutím uvedeným v bodě 1. Jakékoliv uplatnění těchto pravomocí musí být neprodleně oznámeno členovi Komise odpovědnému za bezpečnostní otázky k přezkoumání a případně ke schválení, změně nebo zrušení;

3. v situacích krajní tísně může vedoucí mise nebo delegace Komise nebo vedoucí zastoupení nebo oblastního zastoupení v členských státech přijmout rozhodnutí odpovídající rozhodnutím uvedeným v bodě 1. Jakékoliv uplatnění těchto pravomocí musí být neprodleně oznámeno členovi Komise odpovědnému za bezpečnostní otázky k přezkoumání a případně ke schválení, změně nebo zrušení;

4. jakékoliv rozhodnutí přijaté podle odstavců 1 až 3 musí být předloženo na nejbližším zasedání sboru k přezkoumání a případně ke schválení, změně nebo zrušení.

Článek 5

Článek 5 rozhodnutí Komise K(94) 2129 se zrušuje.

[1] Úř. věst. L 317, 3.12.2001, s. 1.

--------------------------------------------------

© Evropská unie, https://eur-lex.europa.eu/ , 1998-2022
Zavřít
MENU